Türkiye Cumhuriyeti

Ottava Büyükelçiliği

Büyükelçilik Tarihi ve Önceki Büyükelçilerimiz

Kanada ile Türkiye arasındaki diplomatik ilişkiler, 1943 Haziran'ında Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nin Ottava'da Büyükelçilik açma talebinin Kanada tarafınca kabul edilmesiyle başlamıştır. 6 Mart 1944’te ilk Türkiye Büyükelçisi Mehmet Ali Şevki Alhan güven mektubunu sunarak görevine başlamıştır. Bunu takiben 26 Kasım 1947’de ilk Kanada Büyükelçisi Tümgeneral Victor W. Odlum güven mektubunu Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’ye sunmuştur. Bünyesinde Ticaret Müşavirliği, Hazine Müşavirliği, Silahlı Kuvvetler Ataşeliği bulunan Büyükelçiliğimiz, 1953 yılından bu yana “197 Wurtemburg Street” adresindeki tarihi binada hizmet vermektedir.

Binanın orijinal kısmı 1869 yılında “Pitoresk Neo-Gotik” mimari stilinde, iki buçuk katlı bir ev olarak dönemin Balıkçılık Komiseri (Bakanı) William F. Whitcher’in konutu olarak inşa edilmiştir. Yanlardaki iki kanat ile Viktorya stili yarım ahşap kaplamanın 1888 ila 1904 yılları arasında binanın Çocuk Hastanesi olarak kullanıldığı dönemde yapıldığı tahmin edilmektedir. 20. Yüzyıl’ın başlarında çekilmiş bir fotoğrafta, ana girişin çevresinde kenar pencereler ile yelpaze şeklinde dikey bir pencereyi ve binanın giriş yüzü ile sağ tarafta kalan ön cephe arasındaki çatı ile kaplanmış kafesli bir revak görülmektedir. O zamandan beri, üst ve alt katlardaki pencereler yeniden düzenlenmiş, sağ taraftaki ön cepheye ikinci bir giriş eklenmiş ve her iki girişin üstüne köşebentlerle desteklenmiş yarım daire şeklinde kemer altları ilave edilmiştir. Konfederasyonun ilanından sonra devlet bakanlarının ve kıdemli devlet memurlarının Ottava’da yaptırdıkları iddialı evlerin daha sonra nasıl kurumsal kullanıma aktarıldığının güzel bir örneği olan bina, 1953 yılında Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği binası olarak satın alınana kadar aşağıda sıralandığı üzere birçok farklı amaçla kullanılmıştır.

1869-1888 Balıkçılık Bakanı William Whitcher’ın Konutu olarak kullanılmıştır
1888-1904 Çocuk Hastanesi
1905-1921 Leslie Stuart Macoun tarafından konut olarak kullanılmıştır
1922-1923 John R. Allan tarafından konut olarak kullanılmıştır
1924-1927 Tuğgeneral Andrew McNaughton tarafından konut olarak kullanılmıştır
1928-1929 Bina boş kalmıştır
1929-1930 Frederick Mayer tarafından konut olarak kullanılmıştır
1930-1931 Leslie Stuart Macoun tarafından konut olarak kullanılmıştır
1932-1933 J. H. Lerougtel tarafından konut olarak kullanılmıştır
1933-1934 Bina boş kalmıştır
1934-1935 Edward Hastey tarafından konut olarak kullanılmıştır
1935-1937 Itano Goto tarafından konut olarak kullanılmıştır
1937-1938 ABD Başkonsolosu Ely Palmer’in konutu olarak kullanılmıştır
1938-1942 ABD Başkonsolosu John Simmons’ın konutu olarak kullanılmıştır
1942-1945 Hollanda Kraliçesi’nin Özel Sekreteri William Van Tets’in konutu olarak kullanılmıştır
1945-1950 ABD Büyükelçiliği Ticaret Ataşesi Homer Fox’un konutu olarak kullanılmıştır
1950-1951 Lübnan Başkonsolosu Madin Dimechkie’nin konutu olarak kullanılmıştır
1951-1953 Lübnan Başkonsolosu Makaish Muktar’ın konutu olarak kullanılmıştır
1953-1999 Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçilik Kançılaryası ve Konutu olarak kullanılmıştır
1999-  Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği Kançılaryası olarak kullanılmaktadır

Bina 1980 yılında Ottava Belediyesi tarafından “Tescilli Tarihi Eser” listesine alınmıştır.

 
Mehmet Ali Şevki Alhan
Büyükelçi
15.02.1944-26.06.1947
Ali Muzaffer Göker
Büyükelçi
30.10.1947-15.08.1949
Efdal Deringil
Büyükelçi
16.08.1949-27.04.1950
Numan Tahir Seymen
Büyükelçi
28.04.1950-25.09.1952
Ahmet Cevad Üstün
Büyükelçi
27.11.1952-02.05.1959
Lemi Kemalyeri
Büyükelçi
03.05.1959-22.03.1960
Turgut Menemencioğlu
Büyükelçi
23.03.1960-08.09.1960
Celal Akbay
Büyükelçi
09.09.1960-23.05.1961
Taha Carım
Büyükelçi
24.05.1961-14.09.1965
Mehmet Baydur
Büyükelçi
01.11.1965-11.11.1968
İrfan Tansel
Büyükelçi
30.11.1968-23.04.1974
Oral Akgün
Büyükelçi
01.06.1974-01.05.1975
Akın Emregül
Büyükelçi
01.05.1975-01.05.1976
Ömer Faruk Şahinbaş
Büyükelçi
17.05.1976-31.08.1978
Tahir Şentürk
Büyükelçi
31.08.1978-01.12.1980
Turgut Sunalp
Büyükelçi
29.11.1980-17.02.1982
Özdemir Benler
Büyükelçi
01.08.1982-01.01.1985
Coşkun Kırca
Büyükelçi
01.01.1985-01.01.1986
Kaya Güngör Toperi
Büyükelçi
01.12.1986-01.08.1989
Ali Tınaz Tuygan
Büyükelçi
12.10.1989-07.01.1992
Uğurtan Akıncı
Büyükelçi
01.01.1992-01.06.1995
Ömer Ersun
Büyükelçi
31.05.1995-15.11.1998
Erhan Öğüt
Büyükelçi
15.11.1998-25.12.2002
Aydemir Erman
Büyükelçi
27.12.2002-01.04.2008
Rafet Akgünay
Büyükelçi
01.04.2008-17.06.2012
Tuncay Babalı
Büyükelçi
15.11.2012-01.09.2014
Selçuk Ünal
Büyükelçi
09.09.2014-