Türkiye Cumhuriyeti

Ottava Büyükelçiliği

Bilgi Notları

Büyükelçiliğimizce veya Büyükelçiliğimizin desteğiyle gerçekleştirilen Kültürel, Bilimsel ve Tanıtıcı etkinlikler, 08.05.2012

Büyükelçiliğimizce veya Büyükelçiliğimizin desteğiyle gerçekleştirilen

Kültürel, Bilimsel ve Tanıtıcı Etkinlikler

(2011-2012 Yılları)

 

Etkinliğin tarihi                     : 3 Şubat 2011

Etkinliğin niteliği                  : Ottava Türk-Kanada Kültür Derneği (TKKD) işbirliğinde Library and Archives’da“Anadolu’nun Kayıp Şarkıları” adlı belgeselin gösterimi yapılmıştır.

 

Etkinliğin tarihi                     : 3 Şubat 2011

Etkinliğin niteliği                  : Senato Başkanı Noel Kinsella, bazı Bakanlar ve Parlamenterlerin eşleri ile ABD, Hollanda, Barbados ve Pakistan Büyükelçilerinin eşlerinin katıldığı Kanada Parlamentosu Parlamenter Eşleri Derneği etkinliği çerçevesinde turistik yörelerimize ilişkin tanıtım yapılmıştır.

 

Etkinliğin tarihi                     : 23 Şubat 2011

Etkinliğin niteliği                  : Ottava’da Carleton Üniversitesi’nde konulu bir çalıştayda “Turkey’s role in Oil and Gas Politics” başlıklı bir konuşma yapılmıştır.

 

Etkinliğin tarihi                     : 4 Mart 2011

Etkinliğin niteliği                  : 8 Mart Kadınlar günü vesilesiyle Ottava Türk-Kanada Kültür Derneği (TKKD) ile işbirliği içinde gerçekleştirilen etkinlik çevresinde Dünyaca ünlü piyanistimiz Gülsin Onay tarafından Dominion-Chalmers United Church’de bir konser verilmiştir.

 

Etkinliğin tarihi                     : 6 Mart 2011

Etkinliğin niteliği                  : 8 Mart Kadınlar günü vesilesiyle Turquebec Montreal Türk Kültür Derneği ile işbirliği içinde gerçekleştirilen etkinlik çevresinde piyanistimiz Gülsin Onay tarafından Montreal’de McGill Üniversitesi Schulich Müzik Okulu’nda bir konser verilmiştir.

 

Etkinliğin tarihi                     : 9 Mart 2011

Etkinliğin niteliği                  : Ottava Türk-Kanada Kültür Derneği (TKKD) işbirliğinde Library and Archives Canada’da “Yumurta” adlı filmin gösterimi yapılmıştır.

 

Etkinliğin tarihi                     : 28 Mart 2011

Etkinliğin niteliği                  : Ottava Türk-Kanada Kültür Derneği (TKKD) işbirliğinde Ottawa Arts Court’da “Süt” adlı filmin gösterimi yapılmıştır.

 

Etkinliğin tarihi                     : 4-8 Nisan 2011

Etkinliğin niteliği                  : Dawson College ve Montreal Oriental Rug Society işbirliğinde Türk halı/kilim sanatının tanıtımı yapılmıştır.

 

Etkinliğin tarihi                     : 6 Nisan 2011

Etkinliğin niteliği                  : Ottava Türk-Kanada Kadınlar Birliği (CATWAO) işbirliğinde Kültürel ve turistik zenginliklerimize ilişkin sunumu yapılmıştır.

Etkinliğin tarihi                     : 14 Nisan 2011

Etkinliğin niteliği                  : Ottava Uluslararası Kadın Kulübü (IWCO) işbirliğinde Prof. Dr. (E) Ersen Çoğulu tarafından, Türk halı ve kilim sanatının ortaya çıkısı, tarihsel gelişimi, diğer kültürlerle etkileşimi ve Avrupa sanatına etkileri konulu görsel bir sunum yapılmıştır

 

Etkinliğin tarihi                     : 20 Nisan 2011

Etkinliğin niteliği                  : Büyükelçiliğimiz mensuplarının eşleri ve Kanada-Türk toplumu üyelerinden oluşan düzenleme komitesi işbirliğinde Ulusal Sanat Merkezi’nde 23 Nisan Gala Yemeği düzenlenmiştir.

 

Etkinliğin tarihi                     : 30 Nisan 2011

Etkinliğin niteliği                  : Ottava Klasik Türk müziği Korosu tarafından Ottava Üniversitesi’nde Klasik Türk müziği Konseri verilmiştir.

 

Etkinliğin tarihi                     : 30 Nisan-1 Mayıs 2011

Etkinliğin niteliği                  : Türk Kanada Kültür Derneği öncülüğünde Kanada Türk toplumu üyeleri tarafından Brockville Çokkültürlülük Festivaline katılım sağlanmıştır.

 

Etkinliğin tarihi                     : 11 Mayıs 2011

Etkinliğin niteliği                  : Türk Kanada Kültür Derneği işbirliğinde düzenlenen etkinlikte, TÜBİTAK eski Başkanı ve ODTÜ Fizik Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Namık Kemal Pak tarafından “power point” sunum desteğiyle yapılan “Turkish National Innovation System: The Evolution of Science and Technology Policies” başlıklı bir konferans verilmiştir.

 

Etkinliğin tarihi                     : 13-23 Mayıs 2011

Etkinliğin niteliği                  : Türk Kanada Kültür Derneği işbirliğinde Major’s Hill Park’ta Kanada Lale Festivali düzenlenmiştir.

 

Etkinliğin tarihi                     : 19 Mayıs 2011

Etkinliğin niteliği                  : Montreal Fahri Başkonsolosluğumuzca Montreal Barış Bahçesi’nin 11. açılış yıldönümü kutlanmıştır.

 

Etkinliğin tarihi                     : 24 Mayıs 2011

Etkinliğin niteliği                  : Misyon Şefleri Eşleri Derneği işbirliğinde düzenlenen etkinlikte Robert Roy tarafından Kanada tarihine ilişkin bir sunum yapılmıştır.

 

Etkinliğin tarihi                     : 26 Mayıs 2011

Etkinliğin niteliği                  : Canadian Music Center işbirliğinde Klasik Müzik Konseri verilmiştir.

 

Etkinliğin tarihi                     : 9 Haziran 2011

Etkinliğin niteliği                  : Kanada Akdeniz Çalışmaları Enstitüsü işbirliğinde Library and Archives Canada’da  Tel Tayinat (Hatay) Arkeoloji Projesine ilişkin bir sunum gerçekleştirilmiştir.

 

 

Etkinliğin tarihi                     : 15 Haziran 2011

Etkinliğin niteliği                  : Society for International Development adlı kuruluş tarafından düzenlenen akademik etkinlikte, Ord. Prof. Dr. Özay Mehmet “Perspectives on the Arab Awakening: A Post-Ottaman Analysis” başlıklı bir sunum yapmıştır

 

Etkinliğin tarihi                     : 15 Haziran 2011

Etkinliğin niteliği                  : Ottava Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü işbirliğinde Türk dış politikası konulu seminer düzenlenmiştir.

 

Etkinliğin tarihi                     : 12 Temmuz 2011

Etkinliğin niteliği                  : TRT Ankara Radyosu Kanun Sanatçısı Tahir Aydoğdu, Music and Beyond Festival çerçevesinde Dominion Chalmers United Church’de bir kanun konseri vermiştir.

 

Etkinliğin tarihi                     : 28 Eylül 2011

Etkinliğin niteliği                  : Ottawa Chapter of Innovators Alliance tarafından düzenlenen etkinlikte ülkemizdeki ar-ge çalışmaları hakkında Ottawa Convention Center’de bir konuşma yapılmıştır.

 

Etkinliğin tarihi                     : 1 Ekim 2011

Etkinliğin niteliği                  : Montreal ve Ottava Klasik Türk Müziği Koroları tarafından Vanier College’da Klasik Türk Müziği Konseri verilmiştir.

 

Etkinliğin tarihi                     : 7 Ekim 2011

Etkinliğin niteliği                  : “Waterloo Üniversitesi Balsillie Uluslararası İlişkiler Okulu’nda “Turkey: A Constructive Power for Positive Change and Peaceful Stability in the Globalized World” başlıklı bir konferans verilmiştir.

 

Etkinliğin tarihi                     : 13 Ekim 2011

Etkinliğin niteliği                  : Piyanistimiz Hande Dalkılıç tarafından Ottava Türk-Kanada Kültür Derneği (TKKD) işbirliğinde düzenlenen etkinlik çerçevesinde Dominion-Chalmers United Church’de bir konser verilmiştir.

 

Etkinliğin tarihi                     : 25 Ekim 2011

Etkinliğin niteliği                  : Radio CHIN’de “Dialogue with Diversity” adlı programa mülakat verilmiştir.

 

Etkinliğin tarihi                     : 8 Kasım 2011

Etkinliğin niteliği                  : Canadian-Turkish Women Association of Ottawa (CATWAO) tarafından düzenlenen bir etkinlikte, Ulusal Başkent Komisyonu İcra Kurulu Başkanı Marie Lemay, 2067 yılına kadar federal Başkent bölgesinde yapılması hedeflenen çalışmalar, bölgenin tarihi ve doğal dokusunun korunması, anılan komisyonun Federal Hükümet ve Belediyelerle ilişkileri, Kanada toplumunun bölgeye ilişkin sürece katılımının sağlanması gibi konularda Library and Archives Canada’da bir sunum yapmıştır.

 

Etkinliğin tarihi                     : 12 Kasım 2011

Etkinliğin niteliği                  : Türk Kanada Kültür Derneği (TCCA) tarafından 10 Kasım Atatürk’ü Anma Haftası vesilesiyle düzenlenen etkinlikte, Ottava Üniversitesi’nden Ord. Prof. Dr. Tuncer Ören, Atatürk’ün ulusal bilinç bakımından dilimize ve Türkçenin durulaştırılıp ve zenginleştirilmesine verdiği önem ile iletişim çağında bilimsel terimlerin Türkçeleştirilmesinin gerekliliğini vurgulayan "Türkçe, Bilimsel Düşünce ve Atatürk" başlıklı bir sunum yapmıştır.

 

Etkinliğin tarihi                     : 13 Kasım 2011

Etkinliğin niteliği                  : Türk-Kanada Kültür Derneği (TCCA) ve Türkçe Dil Okulu işbirliğinde 29 Ekim ve 10 Kasım Çocuk Etkinliği düzenlenmiştir.

 

Etkinliğin tarihi                     : 13 Kasım 2011

Etkinliğin niteliği                  : 2010 yılı Nisan ayından beri yapıtlarının örneği Savaş Müzesi’nde sergilenen Ressam Hikmet Çetinkaya, anılan eserlerin asıllarını hediye etmek üzere geldiği Ottava’da, Türk-Kanada Kültür Derneği (TCAA) tarafından hazırlanan bir program çerçevesinde müze lobisinde ziyaretçilere yönelik canlı bir sunum yapmıştır.

 

Etkinliğin tarihi                     : 16 Kasım 2011

Etkinliğin niteliği                  : Kanada Parlamentosu Türkiye Dostluk Grubu tarafından organize edilen öğle yemeğinde, Türkiye-Kanada ilişkileri, bölgemizdeki gelişmeler ve Türk dış politikası hakkında bir konuşma yapılmıştır.  

 

Etkinliğin tarihi                     : 16 Kasım 2011

Etkinliğin niteliği                  : Carleton Üniversitesi Norman Patterson Uluslararası İlişkiler Okulu’nda ülkemizdeki asker-sivil ilişkileri hakkında bir konuşma yapılmıştır.

 

Etkinliğin tarihi                     : 17 Kasım 2011

Etkinliğin niteliği                  : Ressam Hikmet Çetinkaya, Türk-Kanada Kültür Derneği tarafından hazırlanan bir program çerçevesinde Ottava Belediyesi Jean Pigott Salonu’nda canlı bir sunum yapmıştır.

 

Etkinliğin tarihi                     : 27 Kasım 2011

Etkinliğin niteliği                  : Ottava’daki Carleton Üniversitesi Norman Paterson Uluslar arası İşler Okulu’nda Profesör Emeritus Özay Mehmet’in “Uzun Ali” adlı kitabının tanıtıldığı bir sunum/panel düzenlenmiştir.

 

Etkinliğin tarihi                     : 2 Aralık 2011

Etkinliğin niteliği                  : Üyelerinin Çoğunluğu Türklerden oluşan ve “Second Nature” adlı çıkış albümleriyle tanınan Minor Empire grubu tarafından National Arts Center’da Türk-Kanada Kültür Derneği (TCCA) işbirliğinde düzenlenen bir konser verilmiştir.

 

Etkinliğin tarihi                     : 7 Aralık 2011

Etkinliğin niteliği                  : Ulusal Sanat Galerisi Gönüllüleri tarafından National Arts Center’da düzenlenen etkinlikte Prof. Ersen Çoğulu tarafından Türk Halı Sanatı konulu bir konferans verilmiştir.

 

Etkinliğin tarihi                     : 17 Ocak 2012

Etkinliğin niteliği                  : Ulusal Sanat Galerisi Gönüllüleri tarafından düzenlenen etkinlikte Prof. Ersen Çoğulu tarafından National Arts Center’da Türk Halı Sanatı konulu konferans verilmiştir.

 

Etkinliğin tarihi                     : 26 Ocak 2012

Etkinliğin niteliği                  : Ottava Türk-Kanada Kültür Derneği (TKKD) tarafından Library and Archives Canada’da düzenlenen etkinlikte, “Journey of Faith: On the Trail of Christianity in Turkey”

isimli Belgeselin gösterimi yapılmıştır.

 

Etkinliğin tarihi                     : 9 Şubat 2012

Etkinliğin niteliği                  : Büyükelçiliğimizin asçısı Erdal Koç, International Women’s Club of Ottawa (IWCO) işbirliğinde düzenlene etkinlikte Türk Mutfağının örneklerini tanıtmıştır.

 

Etkinliğin tarihi                     : 8 Şubat 2012

Etkinliğin niteliği                  : Carleton Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde Turkey and the Middle East” başlıklı bir konuşma yapılmıştır.

 

Etkinliğin tarihi                     : 23 Şubat 2012

Etkinliğin niteliği                   : Canadian&Turkish Women’s Association of Ottawa

(CATWAO) işbirliğinde CATWAO Kurucu Başkanı ve Şeref Üyesi Füsun Ören, ülkemiz hakkında 28 Nisan-14 Mayıs 2011 tarihleri arasında CATWAO tarafından Kanadalılar için düzenlenen seyahat hakkında “Library and Archives Canada”da “Treasures of Turkey: Reflections on a CATWAO Tour” isimli bir sunum yapmıştır.

 

Etkinliğin tarihi                     : 1 Mart 2012

Etkinliğin niteliği                  : “The Friends of National Arts Center Orchestra” işbirliğinde

yardım amaçlı bir konser düzenlenmiştir.

 

Etkinliğin tarihi                     : 16 Mart 2012

Etkinliğin niteliği                  : NATO Afganistan Eski Kıdemli Sivil Temsilcisi Sayın Hikmet Çetin tarafından Norman Paterson Uluslararası İlişkiler Okulu katkısıyla anınla okulda “2014 Sonrasında Afganistan” başlıklı bir konuşma yapılmıştır.

 

Etkinliğin tarihi                     : 17 Nisan 2012

Etkinliğin niteliği                  : T.C. Ottava Büyükelçiliği mensupları eşleri ve Kanada Türk Toplumu tarafından Ottava Kongre Merkezi’nde Doğu Ontario Çocuk Hastanesi yararına bir Gala Yemeği düzenlenmiştir. Etkinliğe katılan Ottava Belediye Başkanı Watson, 23 Nisan 2012 tarihini “Türk Kültürü ve Çocuk Bayramı” olarak ilan eden bildiriyi okumuş, Türkiye’den gelen Tanini Trio Türk Müziği Grubu bir konser vermiş, bir Türk giyim firması tarafında bir defile düzenlenmiş, ayrıca, gecede bağışlanan çok sayıda ürün açık arttırmayla satılmış ve elde edilen gelir Doğu Ontario Çocuk Hastanesi’ne iletilmiştir.