Türkiye Cumhuriyeti

Ottava Büyükelçiliği

Bilgi Notları

ÖZEL ÖĞRENCİ / ÖĞRENCİ STATÜSÜNDE ASKERLİK ERTELEME , 04.11.2016

Öğrenci statüsünde erteleme başvuruları Toronto Başkonsolosluğumuzda hizmet vermeye başlayan Eğitim Ataşeliğine yapılmaktadır.

Özel öğrencilik işlemleri başvurusuna ilişkin bilgi almak ve randevu talebinde bulunmak için Eğitim Ataşeliği ile toronto@meb.gov.tr e-posta adresi üzerinden temasa geçilmesi gerekmektedir.

Özel öğrenci statüsünde askerlik erteleme işlemleri ile ilgili esaslara 1111 sayılı Askerlik Kanununun 35/C ve 35/E maddeleri ile Türk Öğrencilerin Yabancı Ülkelerde Öğrenimleri Hakkındaki Yönetmelikte yer verilmektedir. Milli Eğitim Bakanlığınca denkliği kabul edilen fakülte veya yüksekokullarda yükseköğrenim/yüksek lisans veya doktora yapmak amacıyla yurt dışına giden erkek yükümlülerin askerlik işlemleri için Başkonsolosluğumuza bağlı faaliyet gösteren Eğitim Ataşeliğine başvurarak özel öğrenciliklerini tanıtmaları gerekmektedir. Sözkonusu öğrencilerin askerlik işlemleri ancak “özel öğrencilikleri” tanındıktan sonra yerine getirilebilmektedir.

Diğer yandan, Kanadada doğduğu veya yaşadığı için işçi, işveren, gemi adamı ya da bir meslek veya sanat mensubu statüsünde oturma veya çalışma iznine sahip olup, aynı zamanda öğrencilikleri devam edenlerin askerlik ertelemeleri “özel öğrenci” statüsünde değil “işçi, işveren, bir meslek veya sanat mensubu ya da gemi adamı” statüsünde yapılmakta olup Büyükelçiliğimiz Konsolosluk Şubesi Askerlik Bölümü’ne başvuruda bulunulması gerekmektedir.