Türkiye Cumhuriyeti

Ottava Büyükelçiliği

Bilgi Notları

YURTDIŞI SEÇMEN KÜTÜĞÜNDE KAYDI BULUNMAYAN VATANDAŞLARIMIZIN İTİRAZLARI İÇİN İZLEMELERİ GEREKEN YOL HAKKINDA, 16.02.2017

Duyuru:

Yurt Dışı Seçmen Kütüğü www.ysk.gov.tr adresinden 18 Şubat 2017 Cumartesi günü ilan edilecek olup, yurtdışı seçmen kütüğünde kaydı bulunmayan vatandaşlarımız itirazlarını bu tarihten itibaren 26 Şubat 2017 Pazar günü Türkiye saati ile 17:00’ye kadar yapabileceklerdir. Bu bağlamda, Türkiye ile Kanada arasındaki saat farkı nedeniyle Kanada’daki vatandaşlarımız için sözkonusu itiraz süresi 25 Şubat 2017 Cumartesi günü yerel saat 16:00’da sonlanmış olacaktır.

Anılan süre zarfında Yurtdışı Seçmen Kütüğüne itiraz için şahsen Büyükelçiliğimize/Başkonsolosluklarımıza başvurulması gerekmektedir. Anılan dönemde hafta sonlarına denk gelen 18, 19 Şubat ile 20  Şubat Pazartesi (family day nedeniyle resmi tatil) ve 25 Şubat Cumartesi günleri 10:00-16:00 saatleri arasında Büyükelçiliğimiz ve Başkonsolosluklarımız bu işlemler için sadece bu amaçla nöbet düzeninde açık olacaktır. Hafta içinde ise mesai saatleri dahilinde (09:00-16:00) vatandaşlarımız itirazlarını yapabilecektir. Seçmen kaydına itiraz edecek vatandaşlarımızın beraberlerinde kimliklerini ispata yarayan T.C. kimlik numarası kayıtlı bir kimlik belgesiyle (nüfus cüzdanı, pasaport, evlenme cüzdanı, sürücü belgesi ile kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmi nitelikteki belgelerden biri ile) gelmeleri gerekmektedir. Kanada pasaportu veya kimlik kartı kabul edilememektedir.

Not:Adres beyanı için Büyükelçiliğimiz ve Başkonsolosluklarımızdan randevu almanıza ihtiyaç yoktur.

Saygıyla duyurulur.