Türkiye Cumhuriyeti

Ottava Büyükelçiliği

Bilgi Notları

Pasaport İşlemleri, 31.03.2016

 

Konsolosluk işlemleri hakkında her türlü sorunuz için 7 gün 24 saat ücretsiz hizmet veren Konsolosluk Çağrı Merkezi’nin 1 – 888 – 566 76 56 numaralı telefonunu arayarak bilgi alabilirsiniz. Sözkonusu çağrı merkezinde konsolosluk konularında uzmanlaşmış personelimiz görev yapmaktadır.

 

Ayrıca konsolosluk hizmetleri ile ilgili ayrıntılı bilgiye ve başvuru formlarına konsolosluk.gov.trinternet adresinden ulaşabilirisiniz.

 

Pasaport harç tutarlarını öğrenmek için lütfen buraya tıklayınız.

 

Büyükelçiliğimiz Konsolosluk Şubesine yapılacak başvurular için şahsi kabul saatleri 9:00 -13:00, telefonla başvuru saatleri 14:00-16:00 arasındadır. Bazı konularda postayla da başvuru yapılabilmektedir.

 

I. Yeni pasaport (e-pasaport) hakkında genel bilgiler

 

a) Yeni pasaport ile ilgili her türlü soru ve başvuru belgeleri hakkında bilgi almak için lütfen www.epasaport.gov.tr internet sitesini ziyaret ediniz.

b) Eski tip pasaportların uzatılması ve/veya refakate çocuk kaydedilmesi mümkün değildir.

c)      18 yaşından küçükler için anne ve babanın vereceği muvafakatname, ayrıca 12-18 yaşları arasındaki çocukların başvuru belgesine imza atmaları gerekeceğinden başvuru sırasında hazır bulunmaları gerekmektedir.

d)     0-11 yaşları arasındaki çocuklar ebeveynleri tarafından yapılan pasaport başvuruları sırasında şahsen bulunmaları gereklidir.

e)     Pasaportunuz kayıp ise, yerel polis makamlarından alacağınız polis raporunu (lost property reeport) ibraz etmeniz gerekmektedir.

 

 

II. Yeni pasaport (e-pasaport) başvurusu için gerekli belgeler

 

a) Eski pasaportunuz,

b) Nüfus cüzdanınız,

c) Son altı ayda çektirilmiş 50 X 60 mm ebadında bir adet biyometrik fotoğraf,

d) Pasaport harcı ve pasaport cüzdan bedeli.

 

 

III. Yeni pasaport işlem prosedürü

 

a) Pasaport müracaatı alındıktan sonra elektronik ortamda Ankara’daki Pasaport Tanzim Merkezi’ne gönderilmektedir.

b) Bilahare tanzim merkezi tarafından düzenlenen pasaport Büyükelçiliğimize iletilmektedir.

c) Vatandaşlarımız ayrıca, pasaportların düzenlenmesi süreci hakkında sistem tarafından otomatik olarak e-posta yoluyla bilgilendirilmektedir.

d)Pasaport tanzim merkezi tarafından düzenlenerek Büyükelçiliğimize gönderilen pasaportlar, hızlı posta ile sahiplerine ulaştırılmaktadır (yeni pasaportun düzenlenmesi ve sahibine ulaştırılması süreci ortalama 14 gündür).